Kolleegipreemia 2021

Aasta tegu 2021

“AITAME LAPSE RÄÄKIMA”

Kristi Sarapuu, Merit Hallap

Aasta tegu on füüsilises mõttes väike ning mahub kindlasti hästi varustatud daami käekotti. Temaga on lust koos aega veeta ja mis peamine, saad ka ise targemaks. Ta ei ole raske ja temaga koos töötades ei tunne sa keelelise info töötlemise ränka koormust. Ah, see on õnnistus! Ta on küll väike, aga tragi. Ta on jõudnud juba väga paljude logopeedide kabinetti külastada ja sinna ka paikseks jääda. Ja mitte ainult. Temast räägivad ka lasteaiaõpetajad ja lapsevanemad. Kes või mis see on ega ometi päkapikk? Päkapikk ta ei ole, kuid kingikotti või sussi sisse võiks teda vargsi sokutada küll, sest ega ju ilmaasaja ütelda, et parim kink on raamat.

Anname sõna raamatu kasutajatele:

Logopeed:

See on esimene kokkuvõtlik materjal eesti keeles, mis annab infot lapse varajase kõne arengu toetamisest, k.a sõnade eelsest perioodist. Raamatus olev teave ei ole ainult teoreetiline, vaid pakub häid praktilisi näiteid ja võtteid, kuidas igat etappi läbida. See on sõnastatud selges ja lihtsas keeles, tänu millele saavad seda kasutada ka lapsevanemad ja rühmaõpetajad. Aitäh autoritele, et meil on abimees, millele oma töös toetuda.

Lasteaiaõpetaja:

See on raamat, mis on paljudes lasteaedades olemas igas rühmaruumis ja tuttav igale õpetajale. See on raamat, kust saab ideid ja võtteid lastele sobiva kõnekeskkonna loomisel ning oskuse teadlikumalt jälgida ja toetada lapse kõne arengut. Aitäh!

Lapsevanem:

“Aitame lapse rääkima” on mõnusate piltide ja lihtsate sammudega raamatuke igaühele, kes lapse kõnet paremini mõista ja toetada tahab. Vilunud kõndijate, potilkäijate ja kõnelejatena on meil raske meenutada, kuidas nende tegevuste nullist õppimine tegelikult käib. Selle raamatuga polegi vaja uuesti jalgratast leiutama hakata.

AITÄH  TEILE, KRISTI JA MERIT, VÄÄRT ABIMEHE EEST!

 

Elutöö preemia 2021

KÜLLI ROHT

Sinu kolleegid usuvad, et Ester Lepik, Eesti logopeedia rajaja, oli see, kes Sinus logopeedia kire sütitas. Tolleaegses Tallinna Keskhaiglas alustasid Estri kõrval oma logopeedi karjääri. Aasta oli siis 1976.

Sul on mitmekesine kogemuste pagas töötamisest nii ministeeriumis, rehabilitatsiooni-süsteemis, haiglas kui ka lasteaias. Töötades ja nõustades  üle Eesti väga erinevate diagnoosidega patsiente, tekkis Sul süvendatud huvi ajukahjustustega patsientide kõne rehabilitatsiooni vastu ja see valdkond on jäänud Sulle südame külge siiani.

Kolleegide sõnul oled Sa looja hingega ning Sinu entusiasm on nakkav. Sa  oled alati julgelt unistanud ning mis kõige tähtsam, oma unistused ka ellu viinud. Sa oled olnud väga paljude alguste juures. Sa on olnud mitmete erialaga seotud oluliste organisatsioonide ja keskuste üks asutajatest ning see nimekiri on aukartust äratav:

  • Eesti Logopeedide Ühing (1988)
  • Eesti Kogelejate Ühing (1993)
  • Eesti Afaasialiit (1993)
  • Kõneravikeskus Tallinna Keskhaiglas (1996)

Sa oled andnud suure panuse logopeedide erialasele arengule ning seda  koostöös Taani logopeedidega. Sellest koostööst sündisid ka Afaasialiidu maakondlikud seltsingud. Sa oled juhtinud tänaseks juba üle 20 aasta Eesti Afaasialiidule kuuluvat aju- ja kõnekahjustusega inimeste  rehabilitatsioonikeskust  –  Pesarimaja, kus nõustad afaasiaga kliente ning nende lähedasi.

Sinu töövõime on imetlusväärne. Sulle on tähtis eelkõige patsient, kelle kaitseks võid alati „võitlusesse astuda”.  Palju kordi oled pidanud seisma ka logopeedide huvide eest, teadvustanud logopeedide rolli ühiskonnas. Sinu pühendumust töös peaajukahjustusega inimestega ei ole märganud mitte ainult kolleegid ja patsiendid, vaid ka president Kersti Kaljulaid.

Kaaslase ja kolleegina oled alati abivalmis, usaldusväärne ja ikka  rõõmsameelselt toetav. Sa nõustad siiani meeleldi kõiki logopeede, kes Sinu poole mõne murega pöörduvad ja ei hoia oma teadmisi ja kogemust endale.

Sinu üks õpilasi on iseloomustanud Sind kolme sõnaga nii: positiivne, empaatiline, inimlik.

AITÄH SULLE, KÜLLI, PANUSE EEST LOGOPEEDIA ARENGUSSE!

 

Aasta noor logopeed 2021

MARJU LAHTEIN

Sinu head kolleegid on iseloomustanud Sind nii:

Sa oled võtnu südameasjaks eriala arendamise: meil on mõnes valdkonnas ääretult vähe keelespetsiifikast lähtuvaid uuringuid. Üheks selliseks valdkonnaks on laste kõnemotoorika puuded, mille uurimiseks astusid Sa doktorantuuri. Oma õpingute kaudu panustad Sa maailmatasemel teadusesse – oma võrdleva uuringuga oled Sa juba tekitanud riikide- ja keelteülese koostöövõrgustiku, toonud Eesti logopeedia  rahvusvahelisele pildile.

Sa tegutsed logopeedia järjepidevuse nimel: juhendad praktikaid ja magistritöid, õpetad ülikoolis magistriõppe logopeediaüliõpilasi.

Sa  ei väsi erialasest enesetäiendamisest: kuna diagnoose ning vanusegruppe, kellega Sa töötad, on seinast-seina, arendad Sa end süsteemselt valdkondade põhiselt. Neid koolitusi, mida Sa oled läbinud või artikleid, mida oled läbi töötanud, ei jõua vist enam kokku lugedagi.

Sa pead oluliseks logopeedide omavahelise koostöö arendamist: Sinu eestvedamisel hakkasid toimuma logopeedide kohvilõunad.

Sa aitad kaasa eriala positiivse kuvandi loomisele: Sa oled arvestatav koostööpartner teiste erialade spetsialistidele. Viid läbi koolitusi, juhendad vanemaid, kirjutad erialaseid teadusartikleid.

Sa oled hinnatud kolleeg: Sa jaksad kaasa mõelda, vajadusel tuge pakkuda ja ka ise abi või nõu küsida. Oled valmis uurima ja katsetama erinevaid lahendusi – olgu need siis teraapia läbiviimise vormid, kohad või vahendid.

Sa oskad näha positiivset: Sinu tööpäevade kokkuvõtete kuulajatel jooksevad enamasti naerust pisarad.

Sa oled olemas: seda nii perele kui ka sõpradele ning Sul jääb aega hoolitseda oma füüsilise ja vaimse tervise eest – teed regulaarselt sporti ning oled aktiivne raamatuklubi liige.

AITÄH  SULLE, MARJU!