Kolleegipreemia

Alates 2013. aastast jagab Eesti Logopeedide Ühing kolleegipreemiaid, et endi seas märgata ja tunnustada tublisid logopeede. Kolleegipreemia antakse üle igal aastal tähistataval ELÜ aastapäeva vastuvõtul.

Tunnustust jagame kolmes valdkonnas:

  • aasta noor logopeed (töökogemus kuni 5 aastat)
  • aasta logopeed/aasta logopeedia tegu
  • elutööpreemia.

Preemiale kandidaatide esitamise tähtaeg teatatakse ELÜ kodulehel ja meilitsi.

Esitatav kandidaat peab olema Eesti Logopeedide Ühingu liige. Iseenda kandidatuuri üles seada ei saa!

Logopeedist kolleegi kandidatuuri ülesseadmiseks tuleb tema kohta kirjutada lühike iseloomustus (max 1 A4), kus on selgelt välja toodud miks just tema väärib „Kolleegi tunnustusega” premeerimist.

Palume kolleegi iseloomustuse saata aadressile eestseisus@elu.ee

Kandidaatide hulgast teeb valiku Eesti Logopeedide Ühingu eestseisus.


Kolleegipreemia 2024

Aasta logopeed 2024

Siiri Niine

Siiri Niine töötab logopeedina Tartus, Hariduse Tugiteenuste Keskuses alates 2013. aastast. Talle on sel aastal omistatud kõige kõrgem ehk Logopeed, tase 8 kutsetunnistus. Samuti pälvis Siiri sel aastal Tartu linna aasta tugispetsialisti tiitli. Siiri on oma erialase tegevuse pühendanud süsteemsuse kujundamisele. Oma töös peab Siiri esmatähtsaks õpetada ja nõustada lapsevanemaid oma last võimalikult suurel määral iseseisvalt toetama. Ta peab väga oluliseks, et last ümbritsev tugivõrgustik tegutseb ühtsete eesmärkide nimel ning seda tehakse lapsevanemat toetavalt ja suunavalt. Tartu Ülikoolis õpetab Siiri logopeedia tudengeid, alushariduse spetsialiste, vanemaid ning õpetajaid nõustama. Siiri peab nõustamist üheks vältimatuks logopeedi töö osaks ning see on sõnum tema koolitustel ja loengutel. Ta peab oluliseks inimlikkust ja nõustaja ning nõustatava vahel loodud suhet, mis on aluseks kogu järgnevale nõustamisprotsessile. Siiri on oma koolitusel öelnud, et kui nõustaja ei suuda muus osas vanemat toetada, siis saab ta vähemalt olla mõistev inimene. Panus erialasesse järelkasvu on Siirile väga oluline. Ta on olnud (ja on ka praegu) paljude tulevaste logopeedide ja eripedagoogide praktikajuhendaja. Siiri on pannud Tartu linnas aluse lasteaia HEVKO-de aineühenduse tööle ning koordineerib seda tänaseni. Ta on selles valdkonnas teerajaja, kuna sel hetkel puudusid Eestis lasteaedade tasandil tegutsevad HEVKOd. Tema visioon ning sihipärasus viis Tartu alushariduse edasi järgmisele tasandile ning on nüüdseks eeskujuks riiklikul tasandil ka paljudele teistele linnadele. Siiri visioon abivajava lapse paremaks toetamiseks keskuses on viinud mitme uue teenuse lisandumiseni. Näiteks teenus “Lasteaiast kooli ülemineku toetamine”, mille eesmärk on tuge vajava lapse, pere ning lasteaia meeskonna nõustamine lapsele sobiliku koolitüübi valikul Tartu linnas. Tema loodud teenuse rakendamine on viinud Tartu linnas tervikuna tuge vajavate laste kooli alustamise protsessi süsteemsemaks ja sujuvamaks. Alates 2022 aastast on Siiri Hariduse Tugiteenuste Keskuses lisaks logopeedi tööle ka alushariduse meeskonna juht. Tema juhtimisel viis HTK meeskond 2020./2021. õppeaastal läbi teadaolevalt Eestis esimese tasandusrühmade seire, mille põhjal valmis põhjalik uuring tasandusrühmade seisukorra koht. Tänaseks päevaks pole sarnast seiret ega uuringut Eestis teostatud. Siiri erialane nägemus, sihikindlus, põhjalikkus ja professionaalsus on tema kolleegidele Hariduse Tugiteenuste Keskuses imetlusväärne. Ta on alati avatud õppima ja arenema ning valmis vajadusel toetama enda kolleege. Tema selge nägemus, kuidas Tartust kujundada Eesti alushariduse valdkonna lipulaev, on olnud ülimalt inspireeriv protsess. Oleme Siirile tänulikud, et ta on meid sellele teekonnale kaasa võtnud!


Aasta noorlogopeed 2024

Kaidi Mõttus

Kaidi lõpetas logopeedia eriala 2021, kuid tundub, et ta on sel alal juba kaua toimetanud ja palju korda saatnud. Ta on töötanud lasteaias, haiglas, koolis, loonud oma eraettevõtte, ühena esimestest hakkas pakkuma logopeedi teenust Tervisekassa lepingupartnerina. Kaidi lähedased kolleegid on öelnud: Kaidi on väga korrektne, täpne, kohusetundlik. Tema tegevus on põhjalikult läbi analüüsitud ning mõtestatud. Ta on logopeed, kes seostab väga tugevalt teooria praktikaga. Temas on peidus teadlase olemus. Ta läheb kaasa uuendustega, on valmis katsetama, mõtlema kaasa, mida ja kuidas paremaks muuta. Ta on olnud oma tegevuses logopeedina mitmekülgne – töötanud nii erikoolis, lasteaias, viimasel ajal on ta pühendunud eralogopeedi tööle. Ta teeb oma tööd kire ja südamega. Kaidi ei ole piirdunud vaid oma igapäevatööga – ta on aktiivselt panustanud ka Eesti Logopeedide Ühingu tegemistesse, aidates kaasa eriala arendamisele ja kogukonna tugevdamisele. Avaldanu aktiivselt arvamust erinevate logopeediat puudutavate seaduste, määruste ja juhendite osas. Alati abivalmis vastama ja toetama, vajadusel ka vaidlema. Kui tuli idee luua logopeedi tööd tutvusavad videod, andis Kaidi hea meelega oma mõtted, hääle ja näo, et tutvustada koolilogopeedi tööd. Ta on olnud eeskujuks kolleegidele ning jaganud innukalt oma teadmisi ja kogemusi iseseisva logopeedilise teenuse osutamisel. Tema kirg ja pühendumus inspireerivad meid kõiki ning näitavad, kui suur mõju võib olla noorel spetsialistil meie valdkonna tulevikule.


Elutööpreemia 2024

Kadi Lukanenok

Oma pikaajalise karjääri vältel on Kadi Lukanenok oluliselt panustanud lugemisraskusega, sh düsleksiaga laste ja täiskasvanute olukorra parandamisse Eestis. Ta on andnud olulise osa Eesti Logopeedide Ühingu arenguloos. Kadi on andnud märkimisväärse panuse lugemisraskuse teadvustamisele ühiskonnas. Tema südameasjaks on tähelepanu pööramine varajasele sekkumisele. Kadi on paljude düsleksia ja lugemisraskusega seotud publikatsioonide ja meediakajastuste autor. Tema panustamisel koostatud Lugemismängude kogumikud on aastaid olnud paljudele lugemisraskusega lastele toeks. 2024. a Eesti Lugemisühingu eestvedamisel valminud harjutusvara düsleksiaga õpilastele sisaldab 135 tunni materjale nii õpilasele kui ka õpetajale. Harjutusvaraga koos loodud kodulehekülg www.düsleksia.ee paistab silma oma mahu, põhjalikkuse ja uudse lähenemiste poolest. Kadi oli Eesti Logopeedide Ühingu eestseisuse üks neljast liikmest aastatel 1995-2001. See oli periood, kus ühing laienes tegevusvaldkonniti ja liikmeskond kolmekordistus – neid sai kokku umbes poolteistsada. See peegeldab usaldust ning usku ühingu töösse. Kadi eestseisusesse kuulumise ajal 1988.a liitus ELÜ Euroopa logopeedide organisatsiooni, tol ajal CPLOL-i vaatlejana olles esimene postsovjetlik liige selles organisatsioonis. Eestseisuse jaoks tähendas see pikka ja põhjalikku kirjavahetust pädevuste selgitamiseks. Sel eestseisuse perioodil 1997. a loodi ELÜ institutsioonina Aukohus, mis võttis aluseks CPLOL-i eetikakoodeksi, ja kinnitati põhimäärus. Kadi on algusest kuni tänaseni ELÜ Aukohtu liige. Kadi Lukanenokit iseloomustavad tema sõbrad ja kolleegid kui väga tänuväärset meeskonnaliiget, kellele võib alati kindlalt loota. Tema ülesanded on alati täpselt ja korrektselt täidetud, ta panustab töösse pühendunult ja maksimaalselt. Kadi on oma sooja südame ja professionaalse lähenemisega andnud ja andmas suurele hulgale lastele võimaluse jõukohaselt õppida ja juhendajatele oskused neid lapsi õpetada.



Kolleegipreemia 2023

Aasta logopeed 2023

LAGLE LEHES

Sinu kolleegid ja sõbrad kirjeldavad Sind järgmiselt:

Aasta logopeed 2023 Lagle Lehes

Lagle Lehes on Logopeed, kelle kõiki tegemisi ei ole isegi mõtet üritada 1 A4 peale mahutada. Nii või teisiti jääb midagi välja. Ja ega tõenäoliselt keegi peale tema enda nendest ka täit ülevaadet ei oma. Eriti palju ideid genereerib ta just ebatavalistest tingimustes. Näiteks tähendab üks päev viirusega kodus istumist tavaliselt vähemalt kahte ideed, kuidas Eesti logopeediat arendada.
Lagle on logopeedina töötanud üle kümne aasta ja seda nii haridus- kui meditsiinisüsteemis. Käesolevalt teeb ta logopeedi tööd SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Spordimeditsiini- ja taastusravi kliinikus kõne ja neelamishäirete taastusravikeskuses (täites 2023. aasta esimesed kuud lisaks ka keskuse juhi rolli). Logopeedina kohtuvad Lagles tasemel teadmised ja oskused ning siiras hoolimine, inimlikkus ja empaatia. Tema töö on eesmärgistatud ja tõenduspõhine. Väga oluliseks peab Lagle pidevat enesetäiendamist nii Eestis kui välisriikides. Koolitustelt saadud teadmisi jagab ta alati lahkesti ka kolleegidele. Logopeedidele ühise ja sõbraliku inforuumi tekitamine, kogemuste jagamine, logopeedia kui eriala populariseerimine on talle
väga olulised. Nii on Lagle nt osa tiimist, kellega koos korraldatakse koostöös Kliinilise meditsiini instituudiga logopeedidele täiendkoolitusi. Seni on sarjas toimunud 5 koolitust, milledest kahe puhul on olnud kuraatoriks just Lagle (viimane koolitus käesoleva aasta kevadel).
Lagle südameasjaks on huule- ja suulaelõhega (HSL) lapsed, kelle ravitöös on ta osalenud suure osa oma karjäärist, seistes selle eest, et muuta HSL-iga laste hindamine Eestis võimalikult objektiivseks ja pakkuda teaduspõhist teraapiat. Selle aasta oktoobris kaitses ta doktoritöö teemal “The first study of voice and resonance related treatment outcomes of Estonian cleft palate children”. Väärib märkimist, et tegemist on esimese logopeediga, kes kaitsnud töö meditsiiniteaduste valdkonnas. Võib julgelt öelda, et see aasta tõesti on Lagle aasta!

Lisaks igapäevasele tööle kliinikus, töötab Lagle 0.75 koormusega Tartu Ülikoolis logopeedia nooremlektorina, andes igapäevaselt panuse noorte logopeedide koolitamisse. Õppejõuna on Lagle nõudlik ja põhjalik, kuid samas väga hooliv ja soe. Tudengite tagasiside tema ainetele on alati kõrge. Ülikoolis töötatud aja jooksul on tema juhendamisel kaitstud mitmeid magistritööd nii hääle, neelamise, HSL-i kui müofunktsionaalsete probleemide teemal.

Eraldi väärib tunnustamist Lagle võime aidata sisse elada ning end mõnusalt tunda uutel kolleegidel. Uutele kolleegidele annab Lagle alati võimaluse tiibu sirutada – end teostada, oma ideid ellu viia. Samas on ta alati olemas, valmis nõu ja jõuga (vajadusel ka koogitükiga) aitama, valusaid kukkumisi ära hoidma.

Lagle on Logopeed, kes teeb oma tööd suure pühendumusega. Tema teaduspõhine lähenemine, inimlik soojus ja töökus ning lihtsalt mõnus ja pingevaba olek on suureks eeskujuks. Ta on andnud olulise panuse Eesti logopeediasse ja soovime teda selle eest tunnustada.

Ja mis sobiks kokkuvõtteks paremini, kui mõned kolleegide poolt kirjutatud mõtted Laglest:
– Kolleeg, kes leiab sinu jaoks aega ka siis, kui aega tegelikult üldse ei ole.
– Kolleeg, kes leiab hea lahenduse ka siis, kui “laual” on ainult keskpärased või halvad variandid.
– Kolleeg, kes rõõmustab sinu õnnestumiste üle vähemalt samapalju või rohkemgi kui enda omade üle.
– Kolleeg, kes suudab sind innustada ja inspireerida ka siis, kui sul endal on jaks otsas.
– Kolleeg, kes jaksab ka siis, kui tegelikult enam ammu ei peaks.

Palju, palju õnne, Lagle!

Aasta noor logopeed 2023

KAIRIN KOOP

Sinu kolleegid ja sõbrad kirjeldavad Sind järgmiselt:

Aasta noor logopeed 2023 Kairin Koop

Kairin Koop lõpetas Tartu Ülikooli logopeedia magistriõppe 2020. aastal (Cum laude). Alates sellest on ta töötanud logopeedina nii laste kui ka täiskasvanutega. 2021. aasta septembrist on tema põhitöökohaks Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliinik.
Kairin on väga hoolas, täpne ja teadmishimuline noor kolleeg, kelle prioriteediks on toetada võimalikult efektiivselt TÜK Närvikliinikus viibivate patsientide taastumist. Ta täiendab end pidevalt nii koolitustel käies kui ka värskemat teaduskirjandust lugedes. Tehtud avastusi ja tähelepanekuid ei hoia endale, vaid jagab meelsasti kolleegidega. Nii on aja jooksul tekkinud mitmeid põnevaid arutelusid, kus kabinetis toimub aktiivne teoreetiliste teadmiste ja praktiliste kogemuste vahetamine.
Kairin on toetav ja koostööd hindav spetsialist, kes on alati valmis panustama ka tulevaste kolleegide juhendamisse ja õpetamisse. Juba kahel järjestikusel aastal on ta juhendanud praktikante kliiniku praktika raames, lisaks sellele tegelenud ka töövarjude, vaatluspraktikantidega. Ta on põhjalik, kannatlik ja julgustav nii töös patsientide kui ka tudengitega. Samasuguse pühendumisega toetab ta töökeskkonnaga kohanemisel alles alustanud kolleege. Ta ei jaga mitte ainult teadmisi ja kogemusi, vaid ka enda tehtud küpsetisi, et säiliks töömeeleolu ja -lust.
Põhitöö kõrvalt on Kairin kolmel aastal osalenud ka teadustöös, mille eesmärk on luua düsartriaga täiskasvanute kõne arusaadavuse test. Tema rolliks on olnud nii uuritavate leidmine kui ka andmekogumine. Ka teadustöös on Kairin partner, kellele saab alati loota. Kõik tähtajad ja kokkulepped peavad ning vajadusel on garanteeritud ka lisaabi.
Kairini südameasjaks ei ole ainult täiskasvanud, vaid ka lapsed. Olles töötanud nii lasteaias kui ka nüüd rehabilitatsioonikeskuses, on ta toetanud mitmete laste logopeedilist arendustegevust. Teraapiatunde iseloomustab mängulisus ja loomingulisus. See kõik on inspireerinud looma mitmeid mitte ainult visuaalselt kauneid ja kergesti käsitsetavad, vaid ka sisukaid ja põhjalikult läbimõeldud töövahendeid. Sellest tulenevalt on ta koos kursusekaaslastega Carina Aria ja Grete Urmet loonud firma Kõnekäpp, et koostatud töövahendeid saaksid ka kaaskolleegid kasutada oma töös lastega.

Õnnitleme Sind!

Aasta logopeedia tegu 2023

VIDEOD “LOGOPEEDIA LÄBI ELUKAARE”

Videod on aidanud ja aitavad ka edaspidi populariseerida logopeediat, tutvustades lihtsas keeles logopeedia erinevaid külgi ka erialaga mitteseotud inimestele. Seejuures on oluline, et videod näitlikustavad logopeedi rolli elu erinevatel etappidel. Samuti on videod laialdaselt kasutatavad ja ei kaota oma olulisust ajas.

Pildil osa meeskonnast: vasakult Aaro Nursi, Kristi Sarapuu, Tiina Suvi, Anneli Paulus,
Riin Naestema, Päivi Kõiv, Kaidi Mõttus

Videod on leitavad siit.