Kolleegipreemia

Alates 2013. aastast jagab Eesti Logopeedide Ühing kolleegipreemiaid, et endi seas märgata ja tunnustada tublisid logopeede. Kolleegipreemia antakse üle igal aastal tähistataval ELÜ aastapäeva vastuvõtul.

Tunnustust jagame kolmes valdkonnas:

  • aasta noor logopeed (töökogemus kuni 5 aastat)
  • aasta logopeed/aasta logopeedia tegu
  • elutööpreemia.

Preemiale kandidaatide esitamise tähtaeg teatatakse ELÜ kodulehel ja meilitsi.

Esitatav kandidaat peab olema Eesti Logopeedide Ühingu liige. Iseenda kandidatuuri üles seada ei saa!

Logopeedist kolleegi kandidatuuri ülesseadmiseks tuleb tema kohta kirjutada lühike iseloomustus (max 1 A4), kus on selgelt välja toodud miks just tema väärib „Kolleegi tunnustusega” premeerimist.

Palume kolleegi iseloomustuse saata aadressile eestseisus@elu.ee

Kandidaatide hulgast teeb valiku Eesti Logopeedide Ühingu eestseisus.


Kolleegipreemia 2024

Aasta logopeed 2024

Siiri Niine

Siiri Niine töötab logopeedina Tartus, Hariduse Tugiteenuste Keskuses alates 2013. aastast. Talle on sel aastal omistatud kõige kõrgem ehk Logopeed, tase 8 kutsetunnistus. Samuti pälvis Siiri sel aastal Tartu linna aasta tugispetsialisti tiitli. Siiri on oma erialase tegevuse pühendanud süsteemsuse kujundamisele. Oma töös peab Siiri esmatähtsaks õpetada ja nõustada lapsevanemaid oma last võimalikult suurel määral iseseisvalt toetama. Ta peab väga oluliseks, et last ümbritsev tugivõrgustik tegutseb ühtsete eesmärkide nimel ning seda tehakse lapsevanemat toetavalt ja suunavalt. Tartu Ülikoolis õpetab Siiri logopeedia tudengeid, alushariduse spetsialiste, vanemaid ning õpetajaid nõustama. Siiri peab nõustamist üheks vältimatuks logopeedi töö osaks ning see on sõnum tema koolitustel ja loengutel. Ta peab oluliseks inimlikkust ja nõustaja ning nõustatava vahel loodud suhet, mis on aluseks kogu järgnevale nõustamisprotsessile. Siiri on oma koolitusel öelnud, et kui nõustaja ei suuda muus osas vanemat toetada, siis saab ta vähemalt olla mõistev inimene. Panus erialasesse järelkasvu on Siirile väga oluline. Ta on olnud (ja on ka praegu) paljude tulevaste logopeedide ja eripedagoogide praktikajuhendaja. Siiri on pannud Tartu linnas aluse lasteaia HEVKO-de aineühenduse tööle ning koordineerib seda tänaseni. Ta on selles valdkonnas teerajaja, kuna sel hetkel puudusid Eestis lasteaedade tasandil tegutsevad HEVKOd. Tema visioon ning sihipärasus viis Tartu alushariduse edasi järgmisele tasandile ning on nüüdseks eeskujuks riiklikul tasandil ka paljudele teistele linnadele. Siiri visioon abivajava lapse paremaks toetamiseks keskuses on viinud mitme uue teenuse lisandumiseni. Näiteks teenus “Lasteaiast kooli ülemineku toetamine”, mille eesmärk on tuge vajava lapse, pere ning lasteaia meeskonna nõustamine lapsele sobiliku koolitüübi valikul Tartu linnas. Tema loodud teenuse rakendamine on viinud Tartu linnas tervikuna tuge vajavate laste kooli alustamise protsessi süsteemsemaks ja sujuvamaks. Alates 2022 aastast on Siiri Hariduse Tugiteenuste Keskuses lisaks logopeedi tööle ka alushariduse meeskonna juht. Tema juhtimisel viis HTK meeskond 2020./2021. õppeaastal läbi teadaolevalt Eestis esimese tasandusrühmade seire, mille põhjal valmis põhjalik uuring tasandusrühmade seisukorra koht. Tänaseks päevaks pole sarnast seiret ega uuringut Eestis teostatud. Siiri erialane nägemus, sihikindlus, põhjalikkus ja professionaalsus on tema kolleegidele Hariduse Tugiteenuste Keskuses imetlusväärne. Ta on alati avatud õppima ja arenema ning valmis vajadusel toetama enda kolleege. Tema selge nägemus, kuidas Tartust kujundada Eesti alushariduse valdkonna lipulaev, on olnud ülimalt inspireeriv protsess. Oleme Siirile tänulikud, et ta on meid sellele teekonnale kaasa võtnud!


Aasta noorlogopeed 2024

Kaidi Mõttus

Kaidi lõpetas logopeedia eriala 2021, kuid tundub, et ta on sel alal juba kaua toimetanud ja palju korda saatnud. Ta on töötanud lasteaias, haiglas, koolis, loonud oma eraettevõtte, ühena esimestest hakkas pakkuma logopeedi teenust Tervisekassa lepingupartnerina. Kaidi lähedased kolleegid on öelnud: Kaidi on väga korrektne, täpne, kohusetundlik. Tema tegevus on põhjalikult läbi analüüsitud ning mõtestatud. Ta on logopeed, kes seostab väga tugevalt teooria praktikaga. Temas on peidus teadlase olemus. Ta läheb kaasa uuendustega, on valmis katsetama, mõtlema kaasa, mida ja kuidas paremaks muuta. Ta on olnud oma tegevuses logopeedina mitmekülgne – töötanud nii erikoolis, lasteaias, viimasel ajal on ta pühendunud eralogopeedi tööle. Ta teeb oma tööd kire ja südamega. Kaidi ei ole piirdunud vaid oma igapäevatööga – ta on aktiivselt panustanud ka Eesti Logopeedide Ühingu tegemistesse, aidates kaasa eriala arendamisele ja kogukonna tugevdamisele. Avaldanu aktiivselt arvamust erinevate logopeediat puudutavate seaduste, määruste ja juhendite osas. Alati abivalmis vastama ja toetama, vajadusel ka vaidlema. Kui tuli idee luua logopeedi tööd tutvusavad videod, andis Kaidi hea meelega oma mõtted, hääle ja näo, et tutvustada koolilogopeedi tööd. Ta on olnud eeskujuks kolleegidele ning jaganud innukalt oma teadmisi ja kogemusi iseseisva logopeedilise teenuse osutamisel. Tema kirg ja pühendumus inspireerivad meid kõiki ning näitavad, kui suur mõju võib olla noorel spetsialistil meie valdkonna tulevikule.


Elutööpreemia 2024

Kadi Lukanenok

Oma pikaajalise karjääri vältel on Kadi Lukanenok oluliselt panustanud lugemisraskusega, sh düsleksiaga laste ja täiskasvanute olukorra parandamisse Eestis. Ta on andnud olulise osa Eesti Logopeedide Ühingu arenguloos. Kadi on andnud märkimisväärse panuse lugemisraskuse teadvustamisele ühiskonnas. Tema südameasjaks on tähelepanu pööramine varajasele sekkumisele. Kadi on paljude düsleksia ja lugemisraskusega seotud publikatsioonide ja meediakajastuste autor. Tema panustamisel koostatud Lugemismängude kogumikud on aastaid olnud paljudele lugemisraskusega lastele toeks. 2024. a Eesti Lugemisühingu eestvedamisel valminud harjutusvara düsleksiaga õpilastele sisaldab 135 tunni materjale nii õpilasele kui ka õpetajale. Harjutusvaraga koos loodud kodulehekülg www.düsleksia.ee paistab silma oma mahu, põhjalikkuse ja uudse lähenemiste poolest. Kadi oli Eesti Logopeedide Ühingu eestseisuse üks neljast liikmest aastatel 1995-2001. See oli periood, kus ühing laienes tegevusvaldkonniti ja liikmeskond kolmekordistus – neid sai kokku umbes poolteistsada. See peegeldab usaldust ning usku ühingu töösse. Kadi eestseisusesse kuulumise ajal 1988.a liitus ELÜ Euroopa logopeedide organisatsiooni, tol ajal CPLOL-i vaatlejana olles esimene postsovjetlik liige selles organisatsioonis. Eestseisuse jaoks tähendas see pikka ja põhjalikku kirjavahetust pädevuste selgitamiseks. Sel eestseisuse perioodil 1997. a loodi ELÜ institutsioonina Aukohus, mis võttis aluseks CPLOL-i eetikakoodeksi, ja kinnitati põhimäärus. Kadi on algusest kuni tänaseni ELÜ Aukohtu liige. Kadi Lukanenokit iseloomustavad tema sõbrad ja kolleegid kui väga tänuväärset meeskonnaliiget, kellele võib alati kindlalt loota. Tema ülesanded on alati täpselt ja korrektselt täidetud, ta panustab töösse pühendunult ja maksimaalselt. Kadi on oma sooja südame ja professionaalse lähenemisega andnud ja andmas suurele hulgale lastele võimaluse jõukohaselt õppida ja juhendajatele oskused neid lapsi õpetada.



Kolleegipreemia 2023

Aasta logopeed 2023

Lagle Lehes

Sinu kolleegid ja sõbrad kirjeldavad Sind järgmiselt:

Aasta logopeed 2023 Lagle Lehes

Lagle Lehes on Logopeed, kelle kõiki tegemisi ei ole isegi mõtet üritada 1 A4 peale mahutada. Nii või teisiti jääb midagi välja. Ja ega tõenäoliselt keegi peale tema enda nendest ka täit ülevaadet ei oma. Eriti palju ideid genereerib ta just ebatavalistest tingimustes. Näiteks tähendab üks päev viirusega kodus istumist tavaliselt vähemalt kahte ideed, kuidas Eesti logopeediat arendada.
Lagle on logopeedina töötanud üle kümne aasta ja seda nii haridus- kui meditsiinisüsteemis. Käesolevalt teeb ta logopeedi tööd SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Spordimeditsiini- ja taastusravi kliinikus kõne ja neelamishäirete taastusravikeskuses (täites 2023. aasta esimesed kuud lisaks ka keskuse juhi rolli). Logopeedina kohtuvad Lagles tasemel teadmised ja oskused ning siiras hoolimine, inimlikkus ja empaatia. Tema töö on eesmärgistatud ja tõenduspõhine. Väga oluliseks peab Lagle pidevat enesetäiendamist nii Eestis kui välisriikides. Koolitustelt saadud teadmisi jagab ta alati lahkesti ka kolleegidele. Logopeedidele ühise ja sõbraliku inforuumi tekitamine, kogemuste jagamine, logopeedia kui eriala populariseerimine on talle
väga olulised. Nii on Lagle nt osa tiimist, kellega koos korraldatakse koostöös Kliinilise meditsiini instituudiga logopeedidele täiendkoolitusi. Seni on sarjas toimunud 5 koolitust, milledest kahe puhul on olnud kuraatoriks just Lagle (viimane koolitus käesoleva aasta kevadel).
Lagle südameasjaks on huule- ja suulaelõhega (HSL) lapsed, kelle ravitöös on ta osalenud suure osa oma karjäärist, seistes selle eest, et muuta HSL-iga laste hindamine Eestis võimalikult objektiivseks ja pakkuda teaduspõhist teraapiat. Selle aasta oktoobris kaitses ta doktoritöö teemal “The first study of voice and resonance related treatment outcomes of Estonian cleft palate children”. Väärib märkimist, et tegemist on esimese logopeediga, kes kaitsnud töö meditsiiniteaduste valdkonnas. Võib julgelt öelda, et see aasta tõesti on Lagle aasta!

Lisaks igapäevasele tööle kliinikus, töötab Lagle 0.75 koormusega Tartu Ülikoolis logopeedia nooremlektorina, andes igapäevaselt panuse noorte logopeedide koolitamisse. Õppejõuna on Lagle nõudlik ja põhjalik, kuid samas väga hooliv ja soe. Tudengite tagasiside tema ainetele on alati kõrge. Ülikoolis töötatud aja jooksul on tema juhendamisel kaitstud mitmeid magistritööd nii hääle, neelamise, HSL-i kui müofunktsionaalsete probleemide teemal.

Eraldi väärib tunnustamist Lagle võime aidata sisse elada ning end mõnusalt tunda uutel kolleegidel. Uutele kolleegidele annab Lagle alati võimaluse tiibu sirutada – end teostada, oma ideid ellu viia. Samas on ta alati olemas, valmis nõu ja jõuga (vajadusel ka koogitükiga) aitama, valusaid kukkumisi ära hoidma.

Lagle on Logopeed, kes teeb oma tööd suure pühendumusega. Tema teaduspõhine lähenemine, inimlik soojus ja töökus ning lihtsalt mõnus ja pingevaba olek on suureks eeskujuks. Ta on andnud olulise panuse Eesti logopeediasse ja soovime teda selle eest tunnustada.

Ja mis sobiks kokkuvõtteks paremini, kui mõned kolleegide poolt kirjutatud mõtted Laglest:
– Kolleeg, kes leiab sinu jaoks aega ka siis, kui aega tegelikult üldse ei ole.
– Kolleeg, kes leiab hea lahenduse ka siis, kui “laual” on ainult keskpärased või halvad variandid.
– Kolleeg, kes rõõmustab sinu õnnestumiste üle vähemalt samapalju või rohkemgi kui enda omade üle.
– Kolleeg, kes suudab sind innustada ja inspireerida ka siis, kui sul endal on jaks otsas.
– Kolleeg, kes jaksab ka siis, kui tegelikult enam ammu ei peaks.

Palju, palju õnne, Lagle!


Aasta noor logopeed 2023

Kairin Koop

Sinu kolleegid ja sõbrad kirjeldavad Sind järgmiselt:

Aasta noor logopeed 2023 Kairin Koop

Kairin Koop lõpetas Tartu Ülikooli logopeedia magistriõppe 2020. aastal (Cum laude). Alates sellest on ta töötanud logopeedina nii laste kui ka täiskasvanutega. 2021. aasta septembrist on tema põhitöökohaks Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliinik.
Kairin on väga hoolas, täpne ja teadmishimuline noor kolleeg, kelle prioriteediks on toetada võimalikult efektiivselt TÜK Närvikliinikus viibivate patsientide taastumist. Ta täiendab end pidevalt nii koolitustel käies kui ka värskemat teaduskirjandust lugedes. Tehtud avastusi ja tähelepanekuid ei hoia endale, vaid jagab meelsasti kolleegidega. Nii on aja jooksul tekkinud mitmeid põnevaid arutelusid, kus kabinetis toimub aktiivne teoreetiliste teadmiste ja praktiliste kogemuste vahetamine.
Kairin on toetav ja koostööd hindav spetsialist, kes on alati valmis panustama ka tulevaste kolleegide juhendamisse ja õpetamisse. Juba kahel järjestikusel aastal on ta juhendanud praktikante kliiniku praktika raames, lisaks sellele tegelenud ka töövarjude, vaatluspraktikantidega. Ta on põhjalik, kannatlik ja julgustav nii töös patsientide kui ka tudengitega. Samasuguse pühendumisega toetab ta töökeskkonnaga kohanemisel alles alustanud kolleege. Ta ei jaga mitte ainult teadmisi ja kogemusi, vaid ka enda tehtud küpsetisi, et säiliks töömeeleolu ja -lust.
Põhitöö kõrvalt on Kairin kolmel aastal osalenud ka teadustöös, mille eesmärk on luua düsartriaga täiskasvanute kõne arusaadavuse test. Tema rolliks on olnud nii uuritavate leidmine kui ka andmekogumine. Ka teadustöös on Kairin partner, kellele saab alati loota. Kõik tähtajad ja kokkulepped peavad ning vajadusel on garanteeritud ka lisaabi.
Kairini südameasjaks ei ole ainult täiskasvanud, vaid ka lapsed. Olles töötanud nii lasteaias kui ka nüüd rehabilitatsioonikeskuses, on ta toetanud mitmete laste logopeedilist arendustegevust. Teraapiatunde iseloomustab mängulisus ja loomingulisus. See kõik on inspireerinud looma mitmeid mitte ainult visuaalselt kauneid ja kergesti käsitsetavad, vaid ka sisukaid ja põhjalikult läbimõeldud töövahendeid. Sellest tulenevalt on ta koos kursusekaaslastega Carina Aria ja Grete Urmet loonud firma Kõnekäpp, et koostatud töövahendeid saaksid ka kaaskolleegid kasutada oma töös lastega.

Õnnitleme Sind!


Aasta logopeedia tegu 2023

Videod “Logopeedia läbi elukaare”

Videod on aidanud ja aitavad ka edaspidi populariseerida logopeediat, tutvustades lihtsas keeles logopeedia erinevaid külgi ka erialaga mitteseotud inimestele. Videod näitlikustavad logopeedi rolli elu erinevatel etappidel, on laialdaselt kasutatavad ja ei kaota oma olulisust ajas.

Pildil osa meeskonnast: vasakult Aaro Nursi, Kristi Sarapuu, Tiina Suvi, Anneli Paulus, Riin Naestema, Päivi Kõiv, Kaidi Mõttus

Videod on leitavad siit.


Kolleegipreemia 2022

Aasta noor logopeed 2022

Anna Maria Ülviste

Kaasteelised, kolleegid, sõbrad on Sind iseloomustanud järgmiste sõnadega:

Sa oled superinimene ja -kolleeg. Sa oled lihtsalt parim! Väga tark, nutikas, ärgas, aval, tagasihoidlik, tasakaalukas, kahe jalaga maa peal, huumorimeelne, siiras, aus, tugeva vaimuga ja vapustava töövõimega. Sa oled nagu üks kindel kants ja varjupaik!

Sa ei otsi lihtsaid lahendusi ja turvalisi olukordi, sest see oleks igav. Vastupidi – Sa otsid erialaseid väljakutseid, soovides eriala arendada ja sellest lähtuvalt oled valinud ka oma doktoritöö teema. Ja mis peamine – Sa oskad raskusi ja pingutust nautida. Sa ei talu lollust ja eneseimetlust.

Sul on imetlusväärne võime saavutada üliõpilaste usaldus, jäädes samal ajal autoriteediks. Sul on tugev missioonitunne ja eetika: Sul on alati meeles suurem eesmärk – milleks on vaja teadust, milleks on vaja üliõpilasi õpetada – et abi saaksid need, kes end ise aidata ei suuda.

Oma sooja südame, hea huumorisoone ning suure teadmiste pagasiga oled Sa tudengitele suureks eeskujuks. Sa oled imetlusväärse põhjalikkuse ja töövõimega õppejõud! Sinu poolt antud tagasiside tudengitele on alati edasiviiv ja abistav, kuid siiski soe ja sõbralik. Sa toetad, hoolid, mõtled kaasa ja tahad tudengitele parimat ka loengusaalist väljaspool.

Sa oled ülimalt innovatiivne ja põhjalik. Sa oled valmis panustama igasse valdkonna, olles seejuures toetav ning koostööaldis igal sammul. Sul on selge visioon, missugune peaks olema koht, kuhu vanem tuleb enda lapsele abi saama ning, missugused spetsialistid seal tööd teevad. Sa tood ka enda kolleegides esile nende tugevused ning lased kõikidel särada endale sobivas valdkonnas.

Olenemata rohketest ettevõtmistest ja kohustustest oled Sa ka sõber, kes leiab alati aega nii mure ära kuulamiseks kui ka töövõidu üle rõõmustamiseks.

Palju õnne, Anna Maria!


Aasta logopeedia tegu 2022

Tartu Herbert Masingu Kooli Interaktsioonikeskus – Liis Rumm

See oli alles kevadel, kui arutasime, kuidas saaks teha nii, et laps saaks selle vahendi suhtlemiseks, mida tal vaja on, millega ta hakkama saab? Mitte selle, mis näeb välja ilus, lahe ja kallis. Kuidas teha nii, et pärast uhke aparaadi kättesaamist ei tabaks lapsevanemat üllatus, et muutust ei tulegi ja kallis kommunikaator ei läheks kappi? Kuidas teha nii, et lapsevanem ei solvuks, kui Sotsiaalkindlustusamet taotlusele eitava vastuse annab? Kuidas viia vanemateni arusaam, et alguses piisab päris vähesest, kõigest üksikutest piltidest, et anda lapsele võimalus maailmaga suhelda? Kuidas teha nii, et koos õige vahendiga kaasneks ka õpetajate, lapsevanemate ja teiste lähedaste oskus vahendit kasutada? Millest peab üldse alustama?

Need olid kõik alguses küsimused ja õhkõrn idee ja unistus keskusest, kuhu tuleb laps koos vanemaga, mitte ainult 45 minutiks, vaid korduvalt ja korduvalt, kus oleks olemas võimalus hinnata last, tema võimeid ja vajadusi. Kus oleks võimalik proovida ja harjutada.

Kõik saabki alguse unistusest. Idee on seeme. Seeme hakkas idanema tänu mõistvale ja uutele ideedele avatud juhtkonnale Herbert Masingu koolis, kes oskas kaasata õige partneri – Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi õigete asjade nimel. Leiti ruumid, tehti remont, anti võimalus tellida kõik vahendid, mis võiks olla vajalikud, mitte ainult need, mis on Eestis juba olemas.

Kuid see pole kõik. See on vaid majanduslik külg. Et keskust kokku panna, on alustuseks vaja teadmisi, mis saavad alguse hoolimisest, huvist, soovist osaleda koolitustel, isegi kui need toimuvad öötundidel. On vaja TIPPSPETSIALISTI – logopeedi, kes huvitub alternatiivkommunikatsioonist süvitsi ja oskab endaga kaasa haarata kolleegid, juhtkonna ja erinevad ametkonnad.

Kiire, emotsionaalne, kirglik ja põhjalik kõiges, mida ta teeb. Oma energiaga suudab ta nakatada ka teisi enda ümber. Nii sünnivad ideed, mis muudavad maailma paremaks.

Tänu sellele ühisenergiale sündis Liisi suure panuse toel Tartu Herbert Masingu Kooli interaktsioonikeskus.

Meil jääb loota, et see keskus on vaid esimene linnuke sel alal.

Palju õnne ja palju õnnelikke lapsi keskusele!


Elutööpreemia 2022

Ülle Kuusik

Ülle on oma erialase tegevuse pühendanud tööle väikelaste ja nende vanematega. Teda võib nimetada Eesti varajase märkamise ja sekkumise eestkõnelejaks, kes on alati tähtsustanud peredega tehtavat nõustamistööd.  

Oma töös peab Ülle esmatähtsaks õpetada lapsevanemad välja oma last võimalikult suurel määral iseseisvalt toetama. Juba peale esimest nõustamist lähevad vanemad koju oluliselt teadlikumatena oma lapse arendamise võimalustest. Tema kontrollküsimus peale lapsevanema esmakordset nõustamist on: „Kas lapsevanem teab, mida ta juba täna õhtul peaks teistmoodi tegema, et oma last ise aidata?“. Ülle mitte ainult ei anna vanematele põhjalikku ülevaadet lapse üld- ja kõnearengu kohta, vaid lisab alati ka rohkelt nõuandeid, kuidas muuta last arendav tegevus koduse igapäevaelu üheks orgaaniliseks ning vältimatuks osaks. Vanemad hindavad Üllelt saadud nõu ja abi väga, sest see on äärmiselt põhjalik ning mitmekülgne.  

Aastal 2004 kaitses Ülle Tartu Ülikoolis prof Karl Karlepi juhendamisel oma teadusmagistritöö „Arenguhälvetega koolieelikute mäng, joonistamine ja kõnetegevus“. Tartu Ülikoolis on ta õpetanud erinevaid koolieelse eripedagoogika aineid ning juhendanud suurel hulgal seminari- ja lõputöid. Ülle on olnud (ja on ka praegu) paljude tulevaste logopeedide ja eripedagoogide praktikajuhendaja.  

Ülle on avaldanud suurel hulgal artikleid varajasest märkamisest ja sekkumisest nii ajakirjanduses kui erialastes kogumikes. Ta on hinnatud koolitaja ning käib esinemas kõikjal üle Eesti. Koolitustel osalejad toovad tihti välja, et Ülle suudab väga oskuslikult ja eluliselt siduda teooria praktikaga, aidates nii õpetajatel kui ka vanematel enda lapse arengut igakülgselt toetada ja õigel ajal sekkuda. 

Aastast 2013 töötab Ülle Hariduse Tugiteenuste Keskuses Tartus, kus ta pakub abi ja nõustamist eelkõige just väikelastele ja nende vanematele. Ülle on olnud Tartu linna ja maakonna logopeedide aineühenduse juht aastatel 2013 – 2016. 2020. aastal valiti Ülle Tartu lasteaedade tasandusrühmade õpetajate aineühenduse juhiks just ennekõike oma mitmekesiste erialaste teadmiste ning kõiki kolleege sütitava sooviga muuta kõne erivajadustega laste igapäevaelu lasteaias arengut toetavamaks.  

Üllele on omistatud Logopeed, tase 8 kutsetunnistus. Tema erialane professionaalsus, töökus, meeskonnatööoskus ning avatus uutele ideedele on imetlusväärne. Ülle elutöö on olnud (ning on ka edaspidi) väsimatult oma teadmisi kolleegide, lapsevanemate, teiste haridustöötajate ja üldsusega jagada.

Oleme Üllele selle eest väga tänulikud! 


Kolleegipreemia 2021

Aasta tegu 2021

“AITAME LAPSE RÄÄKIMA”

Kristi Sarapuu, Merit Hallap

Aasta tegu on füüsilises mõttes väike ning mahub kindlasti hästi varustatud daami käekotti. Temaga on lust koos aega veeta ja mis peamine, saad ka ise targemaks. Ta ei ole raske ja temaga koos töötades ei tunne sa keelelise info töötlemise ränka koormust. Ah, see on õnnistus! Ta on küll väike, aga tragi. Ta on jõudnud juba väga paljude logopeedide kabinetti külastada ja sinna ka paikseks jääda. Ja mitte ainult. Temast räägivad ka lasteaiaõpetajad ja lapsevanemad. Kes või mis see on ega ometi päkapikk? Päkapikk ta ei ole, kuid kingikotti või sussi sisse võiks teda vargsi sokutada küll, sest ega ju ilmaasaja ütelda, et parim kink on raamat.

Anname sõna raamatu kasutajatele:

Logopeed:

See on esimene kokkuvõtlik materjal eesti keeles, mis annab infot lapse varajase kõne arengu toetamisest, k.a sõnade eelsest perioodist. Raamatus olev teave ei ole ainult teoreetiline, vaid pakub häid praktilisi näiteid ja võtteid, kuidas igat etappi läbida. See on sõnastatud selges ja lihtsas keeles, tänu millele saavad seda kasutada ka lapsevanemad ja rühmaõpetajad. Aitäh autoritele, et meil on abimees, millele oma töös toetuda.

Lasteaiaõpetaja:

See on raamat, mis on paljudes lasteaedades olemas igas rühmaruumis ja tuttav igale õpetajale. See on raamat, kust saab ideid ja võtteid lastele sobiva kõnekeskkonna loomisel ning oskuse teadlikumalt jälgida ja toetada lapse kõne arengut. Aitäh!

Lapsevanem:

“Aitame lapse rääkima” on mõnusate piltide ja lihtsate sammudega raamatuke igaühele, kes lapse kõnet paremini mõista ja toetada tahab. Vilunud kõndijate, potilkäijate ja kõnelejatena on meil raske meenutada, kuidas nende tegevuste nullist õppimine tegelikult käib. Selle raamatuga polegi vaja uuesti jalgratast leiutama hakata.

AITÄH  TEILE, KRISTI JA MERIT, VÄÄRT ABIMEHE EEST!

Elutöö preemia 2021

KÜLLI ROHT

Sinu kolleegid usuvad, et Ester Lepik, Eesti logopeedia rajaja, oli see, kes Sinus logopeedia kire sütitas. Tolleaegses Tallinna Keskhaiglas alustasid Estri kõrval oma logopeedi karjääri. Aasta oli siis 1976.

Sul on mitmekesine kogemuste pagas töötamisest nii ministeeriumis, rehabilitatsiooni-süsteemis, haiglas kui ka lasteaias. Töötades ja nõustades  üle Eesti väga erinevate diagnoosidega patsiente, tekkis Sul süvendatud huvi ajukahjustustega patsientide kõne rehabilitatsiooni vastu ja see valdkond on jäänud Sulle südame külge siiani.

Kolleegide sõnul oled Sa looja hingega ning Sinu entusiasm on nakkav. Sa  oled alati julgelt unistanud ning mis kõige tähtsam, oma unistused ka ellu viinud. Sa oled olnud väga paljude alguste juures. Sa on olnud mitmete erialaga seotud oluliste organisatsioonide ja keskuste üks asutajatest ning see nimekiri on aukartust äratav:

  • Eesti Logopeedide Ühing (1988)
  • Eesti Kogelejate Ühing (1993)
  • Eesti Afaasialiit (1993)
  • Kõneravikeskus Tallinna Keskhaiglas (1996)

Sa oled andnud suure panuse logopeedide erialasele arengule ning seda  koostöös Taani logopeedidega. Sellest koostööst sündisid ka Afaasialiidu maakondlikud seltsingud. Sa oled juhtinud tänaseks juba üle 20 aasta Eesti Afaasialiidule kuuluvat aju- ja kõnekahjustusega inimeste  rehabilitatsioonikeskust  –  Pesarimaja, kus nõustad afaasiaga kliente ning nende lähedasi.

Sinu töövõime on imetlusväärne. Sulle on tähtis eelkõige patsient, kelle kaitseks võid alati „võitlusesse astuda”.  Palju kordi oled pidanud seisma ka logopeedide huvide eest, teadvustanud logopeedide rolli ühiskonnas. Sinu pühendumust töös peaajukahjustusega inimestega ei ole märganud mitte ainult kolleegid ja patsiendid, vaid ka president Kersti Kaljulaid.

Kaaslase ja kolleegina oled alati abivalmis, usaldusväärne ja ikka  rõõmsameelselt toetav. Sa nõustad siiani meeleldi kõiki logopeede, kes Sinu poole mõne murega pöörduvad ja ei hoia oma teadmisi ja kogemust endale.

Sinu üks õpilasi on iseloomustanud Sind kolme sõnaga nii: positiivne, empaatiline, inimlik.

AITÄH SULLE, KÜLLI, PANUSE EEST LOGOPEEDIA ARENGUSSE!

Aasta noor logopeed 2021

MARJU LAHTEIN

Sinu head kolleegid on iseloomustanud Sind nii:

Sa oled võtnu südameasjaks eriala arendamise: meil on mõnes valdkonnas ääretult vähe keelespetsiifikast lähtuvaid uuringuid. Üheks selliseks valdkonnaks on laste kõnemotoorika puuded, mille uurimiseks astusid Sa doktorantuuri. Oma õpingute kaudu panustad Sa maailmatasemel teadusesse – oma võrdleva uuringuga oled Sa juba tekitanud riikide- ja keelteülese koostöövõrgustiku, toonud Eesti logopeedia  rahvusvahelisele pildile.

Sa tegutsed logopeedia järjepidevuse nimel: juhendad praktikaid ja magistritöid, õpetad ülikoolis magistriõppe logopeediaüliõpilasi.

Sa  ei väsi erialasest enesetäiendamisest: kuna diagnoose ning vanusegruppe, kellega Sa töötad, on seinast-seina, arendad Sa end süsteemselt valdkondade põhiselt. Neid koolitusi, mida Sa oled läbinud või artikleid, mida oled läbi töötanud, ei jõua vist enam kokku lugedagi.

Sa pead oluliseks logopeedide omavahelise koostöö arendamist: Sinu eestvedamisel hakkasid toimuma logopeedide kohvilõunad.

Sa aitad kaasa eriala positiivse kuvandi loomisele: Sa oled arvestatav koostööpartner teiste erialade spetsialistidele. Viid läbi koolitusi, juhendad vanemaid, kirjutad erialaseid teadusartikleid.

Sa oled hinnatud kolleeg: Sa jaksad kaasa mõelda, vajadusel tuge pakkuda ja ka ise abi või nõu küsida. Oled valmis uurima ja katsetama erinevaid lahendusi – olgu need siis teraapia läbiviimise vormid, kohad või vahendid.

Sa oskad näha positiivset: Sinu tööpäevade kokkuvõtete kuulajatel jooksevad enamasti naerust pisarad.

Sa oled olemas: seda nii perele kui ka sõpradele ning Sul jääb aega hoolitseda oma füüsilise ja vaimse tervise eest – teed regulaarselt sporti ning oled aktiivne raamatuklubi liige.

AITÄH  SULLE, MARJU!


Kolleegipreemia 2020

aastal kolleegipreemiaid COVID-19 tõttu ELÜ aastapäeva ei tähistatud ega kolleegireemiaid välja ei antud.


Kolleegipreemia 2019

Aasta tegijad

Aasta tegijad on 3-4-aastaste laste kõnetesti koostajad Marika Padrik (Tartu Ülikool), Merit Hallap (Tartu Ülikool), Signe Raudik (Tartu Lasteaed Midrimaa).

Aasta tegijate tunnustus läheb mitmeaastase töö- ja öötundide eest meeskonnale, kes nägi vajadust, mõtles, luges, katsetas, võttis eeskujuks ja võrdles, kaasas ning katsetas, kuulas, võrdles ja parandas, kogus ja koordineeris ja järeldas, analüüsis ja standardiseeris ning normeeris ja skooris. Nad ei jätnud jonni ja kaasasid, konsulteerisid ja põhjendasid veel, planeerisid ja kalkuleerisid.

Seda vahendit on pikisilmi oodanud kõik lastega töötavad logopeedid ja eripedagoogid koolieelsetes lasteasutustes, meditsiini- ja rehabilitatsiooniasutustes ja nõustamiskeskustes. See vahend võimaldab usaldusväärselt välja sõeluda varajases eas lapsed, kelle kõne areng vajab toetamist. See vahend on täiuslik – olemas on käsiraamat, läbiviimise protseduuri ja standardiseerimise kirjeldus, protokoll, pildimaterjal ja mänguasjad.

Logopeedide ja logopeedia sõber

Pille Taba (TÜ Kliinikum)

Logopeedide toetaja aunimetus on Eesti Logopeedide Ühingu südamest tulev ja soe tunnustus inimesele, kes on aktiivselt ja järjepidevalt toetanud logopeedia kui eriala arengut Eestis. Selle-aastane laureaat on hinnanud kõrgelt ja toetanud pikki aastaid logopeedide professionaalsust.  Olles oma eriala tipptegija nii siin kui sealpool Eesti piire, on talle omane arusaam, et arstide tegevusest üksi inimese elukvaliteedi tagamisel ei piisa. Tal jätkub tahet ja energiat neuroloogia siduserialade arendamiseks. On ju inimliku tarkuse ja suuruse oluline tunnus näha nö suurt pilti, toetada seal, kus seda on vaja ja kus pädevus võimaldab. 

Täname professor Pille Taba järjepideva panuse eest logopeedide koolitamisel nii bakalaureuse- magistri- kui ka doktoriõppes ja logopeedia teaduslikul arendamisel, juhendades nii magistri- kui doktoritöid. Professor Taba on olnud kõneisikuks ja toetanud meid mitmetes olukordades, kus logopeedi kutsealane staatus ja tegevus on vajanud kõrvalseisja objektiivset vaatenurka.

Arst, kelles on nii tugev õpetajavaist ja –soon, ja kes samas omab suurepärast suhtluspädevust, on suur väärtus!

Me täname Teid ja soovime jätkuvat koostööd inimeste elu ja selle kvaliteedi hoidmises!

Elutöö preemia

Aidi Mürkel (SA Tallinna Lastehaigla)

Kolleegina on ta alati positiivne ja rõõmsa meelega, toetav ja abivalmis. Keegi ei mäleta, et oleks teda näinud mossis või tujutuna. Ta märkab teiste kolleegide tööd ja pingutusi ja oskab anda tagasisidet ja jagada kiitust.

Lapsed tulevad tema juurde rõõmuga ja vanemad pole olnud tänusõnadega kitsid. Tema soe suhtumine oma väikestesse patsientidesse on silma jäänud ka tööandjale – teda on tunnustatud Tallinna Lastehaigla lapsesõbraliku töötaja preemiaga.

Ta on olnud ELÜ eestseisuse liige ja hoidnud silma peal ühingu majandusasjadel.

Jäädes meelsamini ise tagasihoidlikult tahaplaanile, on ta siiski sirge seljaga seisnud logopeedide töötingimuste eest, kui seda vaja on olnud.

Ta on logopeedina töötanud üle 40 aasta ja jätkab töötamist ka praegu, olles uudishimulik ja energiline. Kui temalt küsida, kust pärineb tema jaks, vastab ta: „Mulle lihtsalt väga meeldib see töö.“

Noor logopeed 2019

Sirli Pikk (Võrumaa Rajaleidja Keskus)

Kaasteelised, kolleegid, sõbrad on Sind iseloomustanud järgimiste sõnadega.
Sa oled väga töökas ja sihikindel. Sul on imetlusväärne töövõime. Ja mis kõige tähtsam – Sa teed oma tööd hingega ja suure sisemise põlemisega. Kui Sa oled endale võtnud ülesande või eesmärgi, olgu see nii keeruline kui tahes, ei jäta Sa oma käidud teed pooleli, vaid rühid sirge seljaga edasi.  Sinu jaoks ei ole probleem kriitilistel hetkedel istuda bussi või autorooli ja sõita teise Eesti otsa asju ajama. Vastata kirjadele peale südaööd, kui pere ammu juba magab. Sind ei heiduta, kui ööuni jääb tagasihoidlikuks. Sa ei näita oma väsimust välja, jätad enda isikliku heaolu tahaplaanile.

Diplomaatia on Sinu üks tugevaid külgi. Sa oled orienteeritud probleemide lahendamisele. Püüad ennetada konflikte. Kui see pole võimalik, siis oskad kuulata ning  teed kõik selleks, et leida lahendus. Imetlust väärib Sinu oskus jääda kriitilistes situatsioonides rahulikuks. Kui mõnikord on läinud vaidlused koosolekul või mõnel muul kohtumisel väga tuliseks, oskad Sa teema pausile panna või hästi probleemi olemuse kokku võtta.

Sul on imepärane võime olla kursis kõigega  – täiesti uskumatu! Kuidas Sa seda teed? Õpeta seda meilegi.

Kuigi sa said logopeedi diplomi alles 2015, oled sa saavutanud juba palju. Töötanud logopeedina lasteaias, koolis, Rajaleidja keskuses, juhtinud kutseorganisatsiooni, kirjutanud artikleid ja andnud intervjuusid. Kõikjal oled sa end näidanud kui tippspetsialist, kes valdab hästi oma eriala ja soovib parimal viisil jagada oma teadmisi ja oskusi teiste heaks. Sa oled suutnud muuta paljude laste elu oluliselt paremaks nõustades nii lapsevanemaid kui ka õpetajaid.

Uskumatu, kuid Sul jääb aega üle veel harrastusteks nagu rahvatants. Sa ei ole inimene, kes oma häid oskusi ja omadusi kodus vaka all hoiab.

Õnneks ei ole sa ka mingi kuivik. Sul on hea huumorimeel ning soe ja siiras naeratus. Sind võib iseloomustada Vello Orumetsa tuntuks lauldud „Rannapiiga“ laulu sõnadega „Sul on loomulikud lokid ja süda hell.“

 Aitäh, et Sa olemas oled, Sirli Pikk.


Kolleegipreemia 2018

Noore logopeedi preemia laureaat 2018 on Liis Themas (Logopeediakliinik)

Ta on töötanud logopeedina 2017. aasta suvest. Ta paistab silma põhjalikkuse ja pühendumise poolest – seda nii töös klientide kui ka nende lähedastega, enesetäiendamise osas, metoodiliste materjalide koostamisel, uute teraapiametoodikate rakendamisel kui meeskonnatöös osalemisel. Tema jaoks ei ole ükski probleem liiga raske, vaid pigem väljakutse, mida süvenenult lahendama hakata. Ta ei karda töötada ka kõige keerulisemate lastega ning leiab alati mõne huvitava ja mittetraditsioonilise lähenemise, kuidas ka nõudlike klientidega kontakt saavutada. Ühe lapsevanema silmade läbi öeldes: “Ei teagi, kellel seal tunnis lõbusam oli, kas minu lapsel või logopeedil.” Harvad ei ole ka olukorrad, kus lapsed ära minnes nutavad, et veel saaks mõneks tunniks tema juurde mängima jääda. Seetõttu tundub tal olevat endaga harjutamisest keerulisem just laste kabinetist minema saamine. Tema fantaasiast annab aimu ka fakt, et ta tegeleb lisaks hipoteraapiaga, kuhu seob logopeedilise teraapia elemente.

Tema erihuviks on laste varajase kõne arengu toetamine. Sellest lähtuvalt pühendab ta palju aega kõne arengu mahajäämusega laste pereliikmete koolitamisele. Et teraapiad oleksid edukamad, viib ta kaks korda aastas läbi vanematele suunatud koolitusprogrammi “Suhtlemine vajab partnerit”.

Ta populariseerib meie eriala, olles esinenud televisioonis, konverentsidel ning osaledes erinevate töörühmade tegevuses. Kuigi ta on veel noor, võtab ta hea meelega vastu töövarjusid ja vajadusel juhendab ka praktikante. Tal on kõrged ootused ja standardid nii enda kui klientide tegevuse osas, mistõttu mugavate lahenduste peale tema juures lootma jääda ei tasu. Kõik, mida teraapias teha, peab olema põhjendatud ja omama teaduslikku baasi.

Kolleegina on ta sõbralik, pühendunud ja alati valmis kaasa mõtlema sinu probleemidele.

Valmis tuleb olla ka tema keerukateks küsimusteks, mis tal järjekordset teadusartiklit lugedes tekkinud on. Keegi ei pane seda aga pahaks, sest tema entusiasm sunnib ka kolleege aina paremini tööle!

Aasta tegija laureaat 2018 on Helena Oselin (Logopeedilise Teraapia Keskus Kõnekoda)

Tema puhul saaks kirjutada väga paljust, kuna ta on andekas logopeed ning meeldiv ja empaatiline suhtleja. Tal on oskus ja võime olla teerajaja ja pioneer. Nii mitmedki teemad Eesti logopeediamaastikul on tõstatunud tänu temale. Temale omaselt on nende teemade fookusesse tõstmise taga soov aidata inimest – abivajajat ennast, tema lähedast, teist logopeedi. Ta on rahulik ronija. Tema eesmärk pole mitte kellesti üle ronida või ette trügida, vaid puhas sisemine vajadus minna, et jõuda kõrgemale. 2017. aastal sai temast motiveeriva intervjueerimise (MI) treener. Olles Eesti esimene MI treener, kes on ühtlasi logopeed, oskab ta oma kolleegidele asjatundlikult toeks olla. „Kuidas tuua vanem endaga koostööle nii, et ta sellest ka huvitatud oleks? Kuidas kõige efektiivsemalt kliendile oma nõu jagada?“ – need on sagedased küsimused vast iga spetsialisti jaoks ning ta teab, kuidas logopeedi töös need probleemid sageli suurteks valupunktideks saavad. Ühe aastaga on ta olnud juhendajaks ja toetajaks mitmele logopeedide grupile, kes tema käe all on omandanud MI algtaseme. 2018. aasta sügisel alustas ta esmakordselt MI edasijõudnute grupiga, mis koosneb samuti logopeedidest ja eripedagoogidest. 2017. aastal avas ta Tartus koos kolleegidega Logopeedilise Teraapia Keskuse Kõnekoda. Tegemist on Eesti esimese logopeedilise erapraksisega, mille algatajateks on mitu logopeedi koos. Ta on algusest peale olnud tiimi juht ning eestvedaja. Kõnekoja üheaastasel sünnipäeval selle aasta augustis oli võimalik tõdeda, et erapraksis on kasvanud oluliselt suuremaks kui ta oli aasta eest – kolitud on uutesse ruumidesse, kus töötab kaks kabinetti korraga, meeskond on oluliselt suurenenud ning lisaks logopeedilisele teraapiale pakub Kõnekoda ka eripedagoogi ning psühholoogi teenust. See kõik on suuresti toimunud tema suure pühendumuse ning täpse visiooni toel. Lisaks juhtimisele teeb ta Kõnekojas endiselt seda, mida armastab kõige rohkem – töötab logopeedilist abi vajavate laste ja täiskasvanute ning nende peredega.

Praegusel ajal väärib austust ja tunnustust iga logopeed, kes suhtub lugupidavalt oma kolleegidesse ning erialasse. Ta (koos paljude mõttekaaslastega) on suutnud säilitada tasakaaluka ja aktsepteeriva suhtlusstiili, mille abil dialoog erinevate osapoolte vahel saab võimalikuks. Tema oskus suhelda, oskus õpetada ja nõustada ning oskus juhtida teeb temast kindlasti väärilise logopeedi „aasta tegija“ tiitlit kandma.

Elutööpreemia laureaat 2018 on Linnu-Lydia Mae (Tallinna Tondi Põhikool, Tallinna Õppenõustamiskeskus)

Teda teavad kõik Eesti logopeedid. Ta on oma erialal töötanud üle 40 aasta. Ta on üks Eesti Logopeedide Liidu (nüüd Ühingu) asutajaid ja olnud aastaid selle eestvedaja. Temalt saab alati professionaalset, kindlasõnalist, asjakohast, konkreetset, teadlikku nõu ja abi – julge vaid küsida. Ta on hea organisaator, tuntud koolitajana, lektorina, saatejuhina. Ta on osalenud mitmetes žüriides (nt. Tiigrihüppe õppematerjalide konkurss „Täna samm, homme teine“). Ta on kindlasõnaliselt seisnud logopeedide huvide ja õiguste eest nii riigi- kui seadusandluse tasandil. Kauaaegse Eesti Logopeedide Ühingu kutsekomisjoni esimehena tunneb ja teab ta kõiki kutsetunnistust omavaid logopeede. Või hoopis vastupidi on logopeedide hirm ja arm. Ka president on meie kolleegi märganud, Ta on saanud Eesti Vabariigi presidendilt Valgetähe V klassi ordeni. Teda võib nimetada Eesti logopeedide „emaks“.


Kolleegipreemia 2017

Elutööpreemia laureaat 2017 on Merike Pärtel (Ida-Tallinna Keskhaigla, 4 Kliinik)

Merike Pärtel on töötanud logopeedina aastakümneid. Algul töötas ta Tallinnas lasteaialogopeedina. Ta oli koos kolleegidega üks neist, kes Tallinnas taotles lasteaedadesse erirühmasid kõnepuudega lastele. Hiljem asus M.Pärtel tööle Ida-Tallinna Keskhaiglasse. Tema süda kuulub logopeediale. Tal on põhjalikud erialased teadmised, mida ta järjepidevalt on täiendanud nii eestis kui välismaa koolitustel. Tänu tema logopeedilisele teraapiale on abi saanud paljud väga keerulise hääleprobleemiga isikud. Tema suur tugevus on olnud ka meeskonnatöö kõrva-nina-kurguarstidega. Viimastele on Merike olnud tõsiseltvõetav partner ning oma tööga on ta ära teeninud suure lugupidamise. Ta on ka olnud hea eeskuju selles osas, et on logopeedide lippu ikka kõrgel hoidnud, suhtunud austusega meie erialasse ja iseendasse, kui selle eriala esindajasse. Ta toetab ja innustab noori ja edasipüüdlikke logopeede. Tema panus Eesti logopeediasse on olnud väga suur.

Aasta tegija laureaat 2017 on Riin Naestema (Logopeediakliinik, 4 Kliinik)

Riin on käesoleval aastal panustanud mitmel moel Eesti logopeedia arendamisse ning olnud võrratu kolleeg ja meeskonna juht. Riin on olnud omamoodi teerajajaks – käesoleval aastal lõi ta Eesti esimese logopeediakliiniku, mis on registreeritud tervishoiuasutusena ning mis osutab teenuseid nii
tasuliselt kui haigekassa poolt rahastatuna (teraapiafond). Asutuses pakutakse kvaliteetset logopeedilist (ja eripedagoogilist) nõustamist ja teraapiat nii lastele, täiskasvanutele kui ka peredele. Logopeediakliinikusse on Riin suutnud luua töökeskkonna, mis on innustav ning professionaalset arengut toetav. Ta leiab meeskonnale võimalusi uute metoodikate omandamiseks juhtivate eriala spetsialistide käe all nii Eestis kui mujal maailmas. Riin täidab Logopeediakliinikus mitte ainult juhi rolli vaid teeb ka igapäevast logopeeditööd koos teiste meeskonna liikmetega. Kliiniku koridori peal oleme kolleegid, mitte ülemus ja alluvad. Aasta alguses elas Riinu loodud OÜ Kõneravi üle ootamatu ja keeruka muutumisprotsessi.  Sellel rahutul ajal suutis Riin lahendada probleemid väga professionaalselt ning tasakaalukalt, kuid samas kiirelt ja efektiivselt. Ta säilitas kriisis loogilise mõtlemise ning lõi olukorrale lahenduse. OÜ Kõneravi sai uue hingamise ja tekkinud on uus kvaliteet: tugev ja kokkuhoidev ning üha laienev meeskond.
Ettevõttest väljaspool on Riinu jaoks oluline ka Eesti logopeedia areng laiemalt, mida ta toetab olles Tartu Ülikooli eripedagoogika osakonna lektoriks ning juhendades üliõpilasi (lõputööd,  logopeediapraktikad). Kogenud praktikuna ei piirdu Riinu töö aga ainult Logopeediakliinikuga, vaid oma teadmisi ja kogemusi rakendab ta ka Pea- ja Kaelakirurgia Hääle keskuse töös. Lisaks on Riin alati olnud aktiivne Eesti Logopeedide Ühingu liige, osaledes ühingu täiendkoolituse töörühma töös, võttes sõna logopeedide koolitusi ja õppekava puudutavatel teemadel. Inimesena on Riin usaldusväärne, rahulik ning tasakaalukas, hea meeskonnavaimu hoidja. Ka keerulistes olukordades suudab ta näha positiivset ning leida lahendusi. Ära mainimist vajavad ka Riinu laialdased erialased teadmised. Riin on arvestav ja hooliv nii kolleegide kui ka patsientide suhtes. Oma patsientidega töötades ja suheldes on ta alati südamlik ja soe. Ta näeb palju vaeva iga inimese aitamiseks ja toetamiseks. Kuigi Riin on logopeedina töötanud juba aastaid, ei ole kadunud tema silmist sära oma erialast rääkides. Ta hoiab end kursis erialal toimuvaga nii Eestis kui maailmas ning on alati valmis midagi uut juurde õppima.

Aasta noor logopeed 2017 on Liisa Kolk (Tartu Ülikooli Kliinikum, Logopeedilise Teraapia Keskus Kõnekoda)

Ta on teotahteline noor logopeed, kes on Tartu Ülikooli magistrantuuri lõpetamise järgselt lühikese tööstaaži jooksul paistnud silma aktiivse tegevusega, edendades logopeediat. Lisaks tööle Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliinikus tegutseb ta Logopeedilise Teraapia Keskuses Kõnekoda. See on märk tema kõrgest motivatsioonist ja pühendumisest, soov oma töö läbi panustada täiskasvanud patsientide päevade „kõnekamaks“ muutmisse. Ta on täiendanud oma erialaseid teadmisi välismaistel koolitustel, esinenud 2016. a. maailma logopeediakongressil ettekandega oma lõputöö teemal. Lisaks on ta esinenud meedias, eesmärgiga tõsta inimeste teadlikkust haiglas töötava ravimeeskonda kuuluva logopeedi rolli osas ja rääkinud dementsusega isikute kõnelistest iseärasustest.
Ta kuulub ka Eesti Logopeedide Ühingu eestseisusesse. Ta on noor kolleeg, kelle peale saab loota, ametialase info vahetamine toimub kiirelt ja asjalikult. Ta toimetab edukalt ühingu kodulehega, hoiab meid kõiki toimuvate sündmustega kursis, on kõigile „kirjasõber“. Teda võib iseloomustada sõnadega „kes palju teeb, see palju jõuab“. Ta on sõbralik, vastutulelik ja särasilmne noor kolleeg, kes väärib tunnustamist.


Kolleegipreemia 2016

Aasta lasteaialogopeed 2016 on Helve Kukk (Põlva Lasteaed Lepatriinu, Võnnu Lastaed Värvuke)

Aasta koolilogopeed 2016 on Inga Brin (Tartu Hiie Kool)

Aasta meditsiinilogopeed 2016 on Veronika Raudsalu (SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla)

Aasta tegu logopeedias 2016 on logopeediaõpiku väljaandmine, tunnustus läheb kõigile autoritele, auhinna hoidjateks on toimetajad Marika Padrik ja Merit Hallap.


Kolleegipreemia 2015

Lasteaialogopeed 2015 Ülle Lillipuu

Ta on tõestanud oma professionaalsust töötades tulemusrikkalt eelkooliealiste lastega tasandusrühmades ja rehabilitatsiooniasutustes. Ta teab viise, kuidas aidata kõnetut ja haridusliku erivajadusega last. Pühendumus oma tööle väljendub ka täpsetes ja sisukates hinnangutes ning iseloomustustes laste kommunikatsiooni ja kognitsiooni kohta. Koostöö temaga on kolleegile toetav ja arendav kogemus. Lapsed ja pered saavad temalt abi, toetust ja parimal tasemel kõneravi.

Koolilogopeed 2015 Katrin Kirsila

Ta on oma tööd äärmise põhjalikkuse ja professionaalsusega tegev inimene. Ta leiab alati võimalused, kuidas abivajajaid aidata, tehes seejuures tihedat koostööd oma kooli õpetajate, lapsevanemate ja väljastpoolt kooli teiste spetsialistidega. Oma nõuannete jagamisel pole ta kitsi – aitab, kus oskab ja üldjuhul alati oskab. Tema kriitilis-loogiline mõttelaad on vägagi inspireeriv. Lisaks juhib ta Harjumaa logopeedide ja eripedagoogide ühendust, mida teeb täpselt sama moodi talleomase süvenemise ning täpsusega. Ta kuulutati 2015. aasta Harjumaa aasta suunajaks ning aasta suunaja konkursi üleriigiliseks finalistiks.

Meditsiinilogopeed 2015 Reet Veenpere

Tema nime teab ilmselt enamus Eesti logopeede. Tänane logopeedia on oma alguse saanud ikka algusest ning ta on üks esimeste lendude lõpetajatest. Ta alustas logopeedi tööd ülikooli haiglas ning töötab seal tänaseni. Selle ajaga on terved põlvkonnad laps-patsiente täiskasvanuks saanud ning paljud neist käivad siiani tänuvisiite tegemas, et toredat raviaega meenutada või erialavaliku eest tänada. Nimelt on ta hea inimesetundja ning seetõttu suutnud nii mõnegi hääle- või muu kõneprobleemiga nooruki sobivama eriala juurde suunata.

Tal on hea oskus kiiresti ümber lülitudes hallata nii lapsi kui täiskasvanuid. Täiskasvanud on oma probleemile leevendust saanud või paranenud nii tema professionaalsuse kui ka mõnusa elutarkuse abiga.

Tema juures on olnud praktikal väga palju tudengeid, mis on toonud talle hulga sõbralikke kolleege. Lisaks on ta aastaid väga veenvalt lugenud kõneprobleeme tutvustavaid loenguid arstiteaduskonna tudengitele, misjärel on pärast loengusarja lõppu jälle mõni kõnehädaline noor tohter logopeedi ukse taga. Ikka selleks, et olla tulevikus oma patsiendiga suhtlemisel arusaadav. Ta on aastaid erinevate erialaarstidega koostööd teinud ning seetõttu nad teatavad ja oskavad nii tema kui ka teiste logopeedide poole pöörduda.

Ta on olnud paljude alguste juures. Pärast ülikooli lõpetamist sõitis ta koos Luule Jankovskiga Moskvasse hääleteraapia kursusele, et alustada Tartus häälehäirega patsientide ravi. Koostööst LOR arstide dr. Siirde (seenior) ja dr. Särgavaga sai ta suurepärase kogemus häälehäirega patsiendi käsitlemiseks/raviks.

Ta oli aktiivne polikliinikute logopeedide töö korraldamisel juba enne Logopeedide Liidu/Ühingu loomist. Ka sel ajal tuli jälgida nii kutsetöö kvaliteeti kui eetikat. Ta alustas TÜK Kliinikumis koostöös dr. Kalniniga huule- ja suulaelõhedega laste konsulteerimist ja rehabiliteerimist ning jätkas seda hiljem koos dr. Sootsiga. Ta on olnud kutsekomisjoni eelkäija, s.o. Atesteerimiskomisjoni üks loojaid ning oli Kutsekomisjoni liige kuni viimase ajani. Kui 2000. aastal saabus Eestisse kohleaarne implantatsioon, siis oli ta nõustamas ja toetamas esimesi retsipiente, kes seda jällegi tänuga meenutavad. Töö implanteeritutega kestab tänaseni. Ta on professionaalne, usaldusväärne, suurte kogemustega ning kindlate seisukohtadega. Tal on suurepärane oskus patsienti kiiresti ja tervikuna tajuda ning kohe ka lahendusi pakkuda. Koostööaltid patsiendid on saanud abi ja on tänulikud.

Aasta tegija ja tegu Eesti logopeedias 2015
Logopeed Kadri Mölder ja tema praktilise suunitlusega raamat “Kui aju puhkab”

Pärast õnnetust või haigust ajukahjustusega silmitsi seistes võib tunduda, et kõik on läbi ning endist elu enam tagasi ei saa. On tõsi, et ajukahjustusega inimese ja tema lähedaste jaoks muutub elu suurel määral, kuid see ei tähenda, piltlikult öeldes, et kindad on igaveseks varna riputatud. Teadlik taastumine, sihipärane tegutsemine, eneseusk ja lähedaste tugi aitab muuta väga palju. Vahel isegi sel määral, et kindad saab taas varnast võtta.

Ajukahjustus ei ole lõpp. Pigem on see väljakutse, millega ühisel jõul on kergem hakkama saada. Sellel teel ongi antud raamat praktiliseks ja kogemustega teejuhiks.


Kolleegipreemia 2014

Lasteaialogopeed 2014 Hille-Mai Seero

Hille-Mai Seero vedas pikalt projekti, mille raames ilmusid logopeedia-alased kogumikud sarjas Õpetajalt õpetajale (erinevad logopeediat populariseerivad artiklid, vanemate ja õpetajate teadlikkuse tõstmine laste kõne arengust, kõne toetamise võimalustest, kõne arengu kõrvalekallete märkamisest jne).
Hille-Mai nõustab vanemaid, õpetajaid, kolleege ja on hinnatud praktikajuhendaja.
Samuti on ta aktiivne e-maailmas, kus ta otsib aktiivselt erialaseid materjale.
Märkimata ei saa jätta tema oskust negatiivsetes või tüütutes olukordades või tegevustes positiivset leida.
Kolleeg meenutab: „Töötasin temaga koos Heleni Koolis. Vabandust väga, aga sokutasime talle kõige raskemad lapsed ja ta võttis nad vastuvaidlematult vastu ning sai nendega hästi hakkama. Olen ka hiljem temalt alati palju head nõu saanud.“

Koolilogopeed 2014  Siiri Kliss

Meditsiinilogopeed 2014 Irina Evomaa

Irina Evomaa on avatud ja oskab inimest ära kuulata. Ta on abivalmis – annab nõu ka väljaspoolt oma haiglat nõu soovivatele kolleegidele. Irinal on väga põhjalikud erialased teadmised, ta on läinud süvitsi mitmes logopeediavaldkonnas (kuulmispuue, häälehäired, videofluoroskoopia jne). Tal on kõige suuremad kogemused Eestis videofluoroskoopiliste neelamisuuringute läbiviimisel. Ta on edasipüüdlik, mis väljendub läbitud koolitustes ning pidevas õppimisvõimes ja soovis end arendada. Lisaks tasub esile tõsta, et ta suhtleb vabalt nii eesti kui ka vene keeles. Meil on vedanud, et ta meil olemas on.

Aasta tegija Eesti logopeedias 2014
Dr Triin Jagomägi 

Aasta Tegija aunimetus on Eesti Logopeedide Ühingu südamest tulev ja soe tunnustus inimesele, kes on aktiivselt ja entusiastlikult ärgitanud logopeede raamidest välja vaatama, kelle töökus ja pühendumus ületavad piire ja on eeskujuks ning kelle rõõm tehtud tööst nakatab ja viib edasi.
Lähedased kolleegid iseloomustavad teda sõnadega: täiuslikkuseni professionaalne, detailideni nõudlik nii enda kui ka teiste suhtes, südant soojendavalt empaatiline, särtsakalt innovaatiline.
Täname Dr Triin Jagomäge koostöö eest logopeedidega. Kui läheneda meie koostööle George Bernard Shaw sõnadega, siis: „Kui sinul on üks õun ja minul on üks õun ning vahetades õunad, jääb nii sulle kui ka mulle üks õun. Aga kui mul on idee ja sul on idee ja me vahetame neid ideid, siis on meil mõlemal kaks ideed.“
Täname Sind, Triin, koostöö ja ideede vahetamise eest. (Alates tänasest võid Sa parkida oma jalgratta Näituse tänav 2 parklas tasuta ning vajaduse korral saada logopeedilist nõustamist eelisjärjekorras.)
(Teksti kirjutas Lagle Lehes)


Kolleegipreemia 2013

Lasteaialogopeed 2013 Valentina Vilu

Valentina Vilu on laialdaste erialaste teadmistega ja väga uuendusmeelne praktik. Ta on kogenud üliõpilaste juhendaja ning mitmete logopeediaalaste täienduskoolituse ja artiklite autor. Valentina on logopeedia eriala populariseerija. Üks tema endine üliõpilane kirjutab: „Minu jaoks on ta eelkõige õpetaja, inimene, kes suutis minusse 30 aastat tagasi logopeedia praktika ajal süstida alushariduse logopeedi pisiku. Inimene, kes suunas mind nägema ja mõistma väikese suhtlusprobleemiga inimese maailma tunnetust ja arusaamu. Lisaks teoreetilistele teadmistele andis ta teadmise, et iga laps vajab erilist lähenemist. Samas suutis ta ka kogenematule praktikandile anda tuge, toetust ja tõsta eneseusku. See kõik toimus tasakaalukal, mõistval, arvestaval, hoolival ja arusaadaval tasandil.“

Koolilogopeed 2013 Kaia Maripuu

Kaia Maripuu on lojaalne valitud erialale. Tema maine eksperdina on kõrge. Ta on kuulmispuuetega laste logopeedina ehk surdologopeedina ravinud lapsi varajasest lapseeast kuni kooliealisteni. Ta on pidanud loenguid õpetajatele ja logopeedidele, töötanud rehabilitatsioonilogopeedina ning nõustanud eksperdina peresid, õpetajaid ja kolleege Tallinna õppenõustamiskeskuses. Kaial on kõrge vastutustunne nii patsientide, klientide, laste kui ka täiskasvanute ees. Võrdse kohusetundlikkusega täidab ta nii logopeedi, juhi kui ka nõustaja ülesandeid. Ta läheneb tööülesannetele sisuliselt ja põhjalikult. Imetlust väärib tema suutlikkus säilitada igas olukorras vastutulelikkus, viisakus ja korrektsus. Tagasiside tema tööle haridusasutuste, lapsevanemate kui kolleegide poolt on tänutunde ja austusega pärjatud. Eesti logopeedia hea maine tugineb paljus just selliste spetsialistide igapäevasele tööle.

Meditsiinilogopeed 2013 Maret Jahu

maret_jahu_pilt

Maret Jahu on hinnatud ja nõutud laste logopeed Tallinnas ja kaugemalgi. Ta on hea kolleeg, kelle poole võib alati pöörduda nõu ja abi saamiseks. Maretil on pikaajaline kogemus üliõpilaste praktikate juhendamisel ning ta on nõustanud üliõpilasi bakalauruse- ja magistritööde kirjutamisel. Ta on kuulunud mitme ELÜ juhatuse koosseisu ja esindanud meditsiinilogopeede haigekassa ja sotsiaalministeeriumiga peetud läbirääkimistel. Lisaks on ta välja töötanud ja avaldanud õppematerjale, tegelenud süvitsi kogeluse ja polterni teemaga ning tutvustanud seda erinevatel koolitustel ka kolleegidele. Ta tunneb muret logopeedia tuleviku pärast.