I Nimi, asukoht, eesmärk, majandusaasta
1. Eesti Logopeedide Ühing (edaspidi ELÜ) on mittetulundusühing.
2. ELÜ asukohaks on Eesti Vabariik, Tallinn.
3. ELÜ kui kutseühingu eesmärgiks on
3.1 logopeedide kutsehuvide esindamine ja kaitsmine;
3.2 erialase kompetentsi tõstmine ja kaasajastamine;
3.3 logopeedidest teadlaste ja praktikute organisatsiooniline ühendamine ja esindamine, erialaste kontaktide arendamine ja logopeedia-alaste teadmiste populariseerimine ning logopeedide kutse-eetika tõstmine.
4. Oma eesmärkide saavutamiseks ELÜ:
4.1 teeb koostööd teiste organisatsioonide, asutuste, ühingute, ühenduste ja muude kolmandate isikutega nii siseriiklikult kui ka rahvusvaheliselt, nõustab kutseala puudutavates küsimustes;
4.2 korraldab erialaseid täiendkoolitusi, osaleb kutsestandardi koostamisel ja annab välja logopeedi kutset;
4.3 esitab vajadusel ettepanekuid liikmete töö-, teenistus- ja kutsealaseid ning majanduslikke ja sotsiaalküsimusi reguleerivate õigusaktide täiendamiseks ja muutmiseks riigi- ja kohalike omavalitsuste asutustele.
5. ELÜ majandusaasta algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. detsembril.
6. ELÜ on asutatud tähtajatult.
II ELÜ liikmeks vastuvõtmise ning väljaastumise ja väljaarvamise tingimused ja kord
- ELÜ liikmeks vastuvõtmist võib taotleda iga füüsiline isik, kes soovib arendada ELÜ eesmärkidega kooskõlas olevat tegevust. Tegev- ja toetajaliige võetakse vastu kirjaliku sooviavalduse ja eestseisuse otsuse põhjal aastaringselt. Positiivse otsuse korral tasub taotleja liikmemaksu.
ELÜ liikmed on tegev-, au- või toetajaliikmed
a) ELÜ tegevliikmeks vastuvõtmist võib taotleda Eesti Vabariigis töötav logopeedia eriala magistrikraadiga või sellega võrdsustatud haridustasemega logopeed.
b) ELÜ auliikmeks võivad olla tegevliikmed, kellel on erilisi teeneid logopeedia arendamisel Eestis. Auliikme valimine toimub eestseisuse või vähemalt 5 tegevliikme motiveeritud kirjaliku ettepaneku põhjal üldkogu poolt lihthäälteenamusega. Auliige on vabastatud liikmemaksu tasumise kohustusest.
c) ELÜ toetajaliikmeks vastuvõtmist võivad taotleda Tartu Ülikooli logopeedia eriala üliõpilased, välisriigis töötavad logopeedid, teiste erialade spetsialistid, kes soovivad kaasa aidata Eesti logopeedia arengule.
2. ELÜ liikmestaatuse peatamine
2.1 ELÜ liige võib peatada oma liikmestaatuse esitades selleks eestseisusele avalduse. Liikmestaatuse peatamine tähendab, et liige ei maksa liikmemaksu, talle ei laiene soodustused koolitustel osalemisele, ta ei saa hääletada üldkogul.
2.2 Liikmelisust saab peatada kuni 3 aastaks. Põhjendatud juhtudel on võimalik perioodi pikendada. Nii liikmelisuse peatamiseks kui taastamiseks teavitab liige eestseisust e-kirjaga (vabas vormis avaldus).
2.3 ELÜ liikme liikmestaatus peatub aasta lõpuni, kui ühingu liige ei ole tasunud liikmemaksu jooksva aasta 1. veebruariks. Liikmestaatus taastub, kui ühingu liige tasub jooksva aasta liikmemaksu teavitades sellest eestseisust.
3. ELÜ-st väljaastumiseks esitab liige eestseisusele kirjaliku avalduse. Kui liige esitab avalduse pärast 1. veebruari on ta kohustatud tasuma jooksva aasta liikmemaksu.
4. ELÜ liikme võib ELÜ-st välja arvata, kui
a) ELÜ liige ei ole majandusaasta lõpuks tasunud liikmemaksu;
b) on toiminud ELÜ tegevust ja/või mainet kahjustavalt;
c) on rikkunud põhikirjas sätestatud kohustusi;
d) on rikkunud kutse-eetika nõudeid;
e) on süüdi mõistetud kuriteo toimepanemise eest.
5. ELÜ liikme väljaarvamise otsustab ELÜ eestseisus oma koosolekul, teatades selle küsimuse arutelust väljaarvatavale liikmele kirjalikult vähemalt 2 nädalat enne koosoleku toimumist ja tal on õigus osaleda sõnaõigusega oma väljaarvamise küsimuse arutamisel eestseisuses. Liikme väljaarvamise otsus on langetatud, kui selle poolt on üle ½ eestseisuse liikmetest.
6. ELÜ eestseisuse poolt väljaarvatud liikmel on õigus nõuda väljaarvamise küsimuse otsustamist väljaarvamisele järgneval ELÜ üldkogul.
III Liikmete õigused ja kohustused
- Seadusega ettenähtud liikme õigused ja kohustused on ainult tegev- ja auliikmetel.
- ELÜ tegev- ja auliikmetel on õigus:
a) osaleda hääleõigusega ELÜ üldkogul;
b) olla valitud ELÜ eestseisuse, revisjonikomisjoni ja muude organite liikmeks;
c) saada eestseisuselt ja muudelt organitelt teavet ELÜ tegevuse kohta.
3. ELÜ toetajaliikmetel on õigus osaleda hääleõiguseta ELÜ üldkogul.
4. ELÜ liige on kohustatud:
a) järgima ELÜ tegevuses osalemisel põhikirja ja ühingu organite otsuseid;
b) tasuma üldkogu poolt määratud liikmemaksu jooksva aasta 1. veebruariks;
c) teatama ELÜ eestseisusele liikmete arvestuse pidamiseks oma kehtivad kontaktandmed (telefon, e-maili aadress, töökoht) ning teatama uued andmed hiljemalt 2 kuu jooksul pärast nende muutumist.
5. Liikmemaksule täiendavaid varalisi kohustusi võib liikmele panna ainult üldkogu otsuse alusel.
IV Üldkoosolek
- ELÜ kõrgemaks organiks on üldkogu, mis vastab Mittetulundusühingute seaduses sätestatud üldkoosolekule. Igal ühingu liikmel on üks hääl.
- ELÜ üldkogu pädevuses on:
a) aastaaruande kinnitamine;
b) liikmemaksu suuruste määramine;
c) põhikirja muutmine;
d) eesmärgi muutmine;
e) eestseisuse liikmete valimine;
f) muude küsimuste otsustamine, mida ei ole seaduse või põhikirjaga antud teiste organite pädevusse;
g) eestseisuse või muu organi liikmega tehingu tegemise või tema vastu nõude esitamise otsustamine ja selle tehingus või nõudes ELÜ esindaja määramine;
h) ELÜ-le kuuluvate kinnisasjade ja registrisse kantavate vallasasjade võõrandamise ja asjaõigustega koormamise otsustamine ja tingimuste määramine nimetatud tehinguteks.
3. ELÜ üldkogu kutsub kokku eestseisus 1 kord aastas. Erakorralise üldkogu kutsub eestseisus kokku, kui seda nõuab kirjalikult ja põhjust ära näidates vähemalt 1/10 ELÜ liikmetest või muudel juhtudel, kui ELÜ huvid seda nõuavad.
4. Üldkogu toimumise aeg, koht ja päevakord teatatakse ELÜ liikmetele e-kirjaga vähemalt 2 nädalat enne üldkogu toimumist.
5. Üldkogu on otsustusvõimeline sõltumata osalejate arvust.
6. Üldkogu otsus on vastu võetud, kui selle poolt on üle poole koosolekul osalenud ELÜ liikmetest või nende esindajatest ja ELÜ põhikiri või seadus ei näe ette teistsugust häälteenamuse nõuet.
7. ELÜ põhikirja muutmiseks on vajalik üldkogu 2/3 häälteenamus ja eesmärgi muutmiseks on vajalik 9/10 ELÜ liikmete nõusolek.
V Juhatus
- ELÜ tegevust juhib ja seda esindab eestseisus, mis vastab Mittetulundusühingute seaduses sätestatud mõistele juhatus, milles on vähemalt 3 liiget.
- Eestseisuse liikmed määrab üldkogu ametisse 3 aastaks.
- Eestseisus esindab ELÜ-d kõigis õigustoimingutes.
- Eestseisuse otsuse langetamiseks on vajalik eestseisuse liikmete poolthäälteenamus.
- Eestseisus võib moodustada liikmetest sektsioone, toimkondi, komisjone, mis on aruandekohuslased eestseisuse ees.
- Juhatuse esimehe ülesandeid täidab ühingu vanem, kes koordineerib eestseisuse tööd.
VI Ühinemine, jagunemine, likvideerimine
- ELÜ ühinemine, jagunemine ja likvideerimine toimuvad seaduses sätestatud korras.
- ELÜ likvideerijaks on juhatuse liikmed või üldkoosoleku poolt määratud isikud.
- ELÜ likvideerimisel jaotatakse allesjäänud vara võrdsetes osades ELÜ liikmete vahel või antakse sarnase eesmärgiga mittetulundusühingu valdusesse.